A bibliai Noé minden utódja egy-egy nép névadója, ősatyja lett. Egyedül Nimródhoz nem kötődik nép, mert a neve titulus, cím. Bárki lehetett „nimród”, ha életével, tudásával, tetteivel népe felemelkedését, boldogulását szolgálta: Megillette az isteni újjászületést jelentő párducbőrös általvető és a „nimród/uralkodó” cím. A Vízözön utáni 86 kusita uralkodó közül az első EVE.KhÚS volt. A Bibliában a név első szótagja lemaradt. Így lett az első birodalom- és városalapító neve Khús. Bibliai fia, Nimród is városalapító volt, de nem kapcsolódik hozzá nép. A Biblia szerkesztői a Khúshoz tartozó „nimrud” titulust megszemélyesítették, és atyává és fiúvá, Khúsra és Nimródra osztották.[1]

12 ezer évvel ezelőtti, eddig az utolsó Vízözön után 206 évvel az első uralkodó, a hun-magyarok ősapja, NIMR.UD, a Napisten párducfia  építette Núbia és Egyiptom határán Bábel tornyát[2], majd Asszíriában számos várost.

A Louvre-ban az alábbi Nimródot ábrázoló  pecséthenger, illetve a nyomata 1908-ban még megvolt. A későbbi katalógusokból hiányzik. Egy kiadvány őrizte  meg a rajzát, így megmaradt a vonalas írással írt lélekemelő üzenet. Bár a szöveg nem közli Nimród nevét, a kép ábrái, a virágos ág, a Naptemplom, a felfelé szálló ő madár, az ég boltozata Nimródra utal.   

A képből kitűnik, hogy eredetileg amulett lehetett. nimrod_pecseth.jpg

A Nimród amulett rajza[3]

 

 bunkosbot.jpg

A letörött sarkú pecséthenger-nyomat nyomat bal oldalán egy bunkósbot alsó része látszik.

 ferfialak.jpg

A sumir pecséthengereken tűnik fel először a kettőskereszt ősképe. A papi ruhát viselő férfialak (Nimród) elágazó virágos ágat tart a kezében. Ez ágacska idővel kettőskereszt formájú írásjeggyé alakult.

napmadas.jpg

A háttérben a napkeresztes tornyos építmény (zikkurat) a mai felhőkarcolót formázza. Nippurban fénykereszt ékesítette az É.KUR templom/zikkurat tetejét. Bár a templom EN.LIL-nek volt szentelve, mégis NIN.IB-nek, a déli verő istenének védelme alatt állt. dNiN-IB a sumir istenkörben az istenek hőse, a Teremtő harcosa, vadász, tudós és jövendölő. A „nagy vadász az Úr előtt” feladatkör alapján kapcsolódik a magyarság ősatyjához, Nimródhoz (helyesen: Kus nimródhoz).

 sas.jpg

A lefelé szálló sasmadár az IM.DU.GUDhu, magyar megfelelője a TURUL.  Mind a sumirok, mind a magyarok hite szerint Isten szent madara, arra hivatott, hogy közvetítsen ég és föld között. A név jelentése: (Az) alászálló hatalom madara.

felkoriv.jpg

A félkörív alatti hét köröcske alapjelentése: éjszaka, sötétség, alászáll. A szövegösszefüggést tekintve jelenthet ugyan éjszakát, mégis a „csillagos ég”-nek kell felfogni, hiszen a madár láthatóan a félkörívvel jelölt ég felől száll fel vagy le. (A szétágazó farok leereszkedésre utal!) Úgy tűnik, mintha a turulmadár a virágos ágat tartó NIMR.UD-nak hozná a Teremtőnek, az ég urának vonalas jelekkel írt üzenetét:

 A sumir szövegek olvasási iránya jobbról balra, felülről lefelé. Ha az emberalak a fenti képnek megfelelő helyzetben van, akkor a keret (kartus) jelei (kartus) fejtetőn állnak, és az olvasás iránya látszólag bal-jobb. Ha a viselője a nyakában lógó amulettet felemelve olvasta, akkor a rajzolat látszódott fordítva. Az olvasatok, azaz az átírások különbözősége a nyelvjárásokból adódik. A hangzósítás (kiejtés) feltételes. Fr. Lenormant  francia akadémikus szerint a magyar kiejtés állhat a legközelebb a sumirhoz. nimrod_pecsethenger.jpg

 A jeleknek több olvasata és jelentése van. A  mai magyar nyelvszokásnak, illetve szórendnek  megfelelően az I. és a II. oszlop  olvasáskor felcserélődik.  

 Átírás és fordítás: sapir_anbar.jpg

Az amulett szövege közli a magyarság Nimródjával, hogy a Teremtő a bölcsességet, a tudást égi fénysugárként táplálta a  mai magyarság elődnépébe. E tehetség népünkből nem veszett ki, ma is mindenkiben megvan, de kevesen élnek vele. A többség inkább visszaél e csodás isteni adománnyal, és rosszra, vagy egyáltalán nem használja.

Megjegyzés: Az uralkodót jelentő "nimród" asszír kifejezés. Olvasata nimr-u-ud.Jelentése: Napisten párducfia. 

[1] Marton Veronika: Nimród, a hun-magyarok őse, Matrona, Győr, 2017. 21-34. pp.

[2] Kézai Simon mester magyar krónikája, Kiadja Ráth Mór, Pest 1862. 6. p.

[3] Collection des cylindres-cachets du Louvre, Les cylindres archaiques (Nimrud), Leroux, 1908. 

Kedves Olvasóim! 

A Maghar Akadémia szervezésében 2023, júniusától sumir tanfolyamot tartok Budapesten. Tájékoztatásul megküldöm Önöknek a szervezők készítette felhívást.  Köszönöm a figyelmüket! 
Barátsággal: Marton Veronika
 
xxx

Sumir tanfolyam

 

Az un. Blau-táblák egyike (lazúrkő, Kr. e. 3000 körül. Blau nevű régész vásárolta a bagdadi bazárban. Kiválóan olvasható és értelmezhető. Több jele megegyezik a Tatárlaka-i táblákon (Kr.e. kb. 4500)  levő jelekkel – pinterest.com)

A résztvevők megismerkednek a mintegy 4000-5000 évvel ezelőtt élt sumir nép történelmével, mitológiájával és az írásával. Elsajátítják a vonalas- és az ékírást, s önállóan tudnak rövidebb szövegeket (pl. pecséthenger) átírni latin betűkre, fordítani és értelmezni.
Miért fontos megismerkednünk a sumirokkal, az írásukkal és a mitológiájukkal?
A magyar – bizonyítottan – a sumir nép egyik egyenesági leszármazottja.
Jelenlegi műveltségünk alapjait a sumírok rakták le, mely különösen a magyarság néphagyományaiban mutatkozik meg.
Feltűnően sok a hasonlatosság a mai magyarság és a sumirok gondolkodásmódja, érzelmi és egyéb megnyilvánulásai között.
Érdekel az ősiségünknek ez a csodálatos része?
Érdekelnek a régi, az ékiratos táblákon olvasható történetek és a megfejtései?
Tudni szeretnéd, hogy a mostani társadalmi és emberi problémákra, milyen ősi megoldási lehetőségek vannak?
A tanfolyamon a sumir ékírás elsajátítása mellett a fenti kérdésekre is megkaphatod a válaszokat.

 

 Mostanság nagyon felkapott lett az ókori Mezopotámia, vagyis Sumer és a sumir nép. Sokan elolvasnak róluk egy-két könyvet, megnéznek néhány ismeretterjesztő filmet, úgy vélik, mindent tudnak e rejtélyes népről. Ám azt hiszik, minden ókori közel keleti agyagtábla, szobor stb. a sumirok alkotása. Még az ókorban a tehetséges, békés sumirokat a bevándorló akkádok, babiloniak, asszírok kiszorították, elüldözték a hazájukból. Több hullámban vándoroltak el. Egyiptom nekik köszönheti nagyságát. Pelazg, etruszk, kelta néven fokozatosan népesítették be a Földközi-tenger medencéjét. Eljutottak az Abakán-folyó vidékére, és a Kaukázusok túlra, Dentumagyariába, majd magyarként a Kárpát-medencébe.

Oktató: Marton Veronika
Badiny Jós Ferenc tanítványaként több, mint 30 éve foglalkozik a sumir történelemmel, mitológiával, ékírással. A miskolci Nagy Lajos király magánegyetemen tanított sumerológiát, ismertette meg a hallgatókkal e csodálatos nép műveltségét, írását, s fedezte fel a magyar és a sumir nyelv, nyelvtan közti hasonlatosságokat, azonosságokat. Azóta is rendszeresen tanít, cikkeket és könyveket ír. Eltökélten vallja, hogy a magyarság, magyar népünk őrizte meg a kb. 12 utódnép közül a legteljesebben a sumirok műveltségét. Az ősi sumir nyelvtani szófordulatok, szavak mai magyar nyelvben garmadával fordulnak elő. Ebben semmi csodálatos nincs, hiszen a sumirok egyik összetevő népcsoportja a Kárpát-medencéből, Erdélyből származik.

A magyar nyelv gyökei, „szótagjai” valaha rég elfeledett önálló jelentésű szavak voltak, és megegyeznek a sumir jelek egy-egy „ékjellel” rögzített egyszótagú „szavaival”. Pl. NIN.GIR.SU isten mezejét visszafoglaló sumir uralkodó, az elfoglalt terület lakosainak (LU.KUS) kihirdette a SzI.GU.RI-ját, vagyis a parancsolatját. A magyarul is érthető SzI.GU.RI (nyomatékos beszéd neki), „szigorú” kifejezésként a mai „parancs” szavunk jelzője lett (Keselyű oszlop).

A tanfolyamot azon érdeklődőknek ajánljuk, akik elhivatottan szeretnék megőrizni, magyar anyanyelvünket, akik „modernizálás” címén sem dőlnek be a nyelvünket elfojtani igyekvő idegen kifejezéseknek, mert addig maradunk magyarok, amíg a nyelvünket a maga valójában megtartjuk. Ezt segíti a sumir nyelv, nyelvtan megismerése.

A tanfolyam részvevői megismerkednek a sumirok történelmével, mitológiájukkal, elsajátítják a sumir nyelvtan alapjait, megtanulják az ékírást. A tanfolyam végeztével néhány jelből álló szövegeket tudnak önállóan lefordítani, továbbá eligazodnak az ókori közel-keleti ókori népek és tárgyi emlékeik között.

Marton Veronika (tanár-sumerológus)

Június 24. szombat 13.00 óra

Tanfolyam időtartam: 5 alkalom / 8.000,- Ft / alkalom – 3,5 óra alkalmanként (szombati nap)
Maximum 15 fő (a tanfolyam akkor indul, ha betelt a létszám)
Helyszín: Budapest
Jelentkezni: rendezveny@magharakademia.hu
Telefonon: +36 20 312 5925

 

süti beállítások módosítása